Projekt teatralny Ludomira Franczaka „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej”

Miło nam poinformować, że wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, w ramach ich programu „Placówka”, realizujemy projekt teatralny Ludomira Franczaka. „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” to  złożone działanie posługujące się językiem teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki. Projekt ma na celu przywołanie postaci artystki.

Węgrzynowska była malarką op-artową, graficzką magazynu Argumenty, autorką wielu plansz reklamowych i programowych w Telewizji Polskiej, twórczynią logo Cepelii i Polskiego Lnu, projektantką plakatów i okładek książkowych, autorką dwóch programów Studia Eksperymentalnego Telewizji Polskiej oraz spektaklu laserowego. Poświęcając się całkowicie pracy żyła i tworzyła na uboczu głównych wydarzeń, jednocześnie próbując pokazać w swojej sztuce problemy „człowieka uwikłanego we współczesność”. Janina Węgrzynowska cały czas pozostawała w ruchu, stając się nieuchwytną dla sobie współczesnych. Pytane o nią osoby niewiele pamiętają, pozostałe dokumenty i prace są jedynie szczątkiem tego, co rozproszone zostało po jej śmierci.

Projekt podejmuje problem samotności, skupiając się na tym, co pozostaje po śmierci – pracach, osobistych przedmiotach, meblach – nadmiarze rzeczy, które nagle stają się problemem dla spadkobierców. Wychodząc od postaci Węgrzynowskiej opowiada o doświadczeniu każdego człowieka.

Całość zaprezentowana zostanie w formie trzech pokazów – wykładu, koncertu oraz spektaklu/instalacji performatywnej. Wykład Huberta Bilewicza jest pierwszą odsłoną prezentującą twórczość artystki w formie naukowej, jednocześnie rysując szerszy kontekst dla jej sztuki.

Więcej infromacji o projekcie ☛ http://bit.ly/Placowka

Projekt realizowany w ramach programu Placówka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego
Produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Fundacja Kaisera Söze
Partner: Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”