Wystawa – Soundsystem: Z Jamajki do Europy, 1950-1995.

17-20 kwietnia 2012
Centrum Brytyjskie UMCS
ul. Zuchów 2, Lublin

Odkryj korzenie współczesnej muzyki i kultury klubowej na wystawie, która jest częścią „wędrującego” projektu The Reggae Movement Exhibition. Wystawa Soundsystem: Z Jamajki do Europy 1950-1995. opowiada historię ewolucji muzyki DJ-skiej, miksów i dubowych wersji. Prezentuje wszystkie wielkie ikony i fenomeny muzyki reggae, od Studia One przez Boba Marleya i kult Cesarza Haile Selassie aż po współczesność kultury basu (“bass culture”). To niezwykła historia karaibskich sound systemów, które powstały na Jamajce jako rodzaj alternatywnego radia, a potem rozprzestrzeniły się w Anglii w latach 70tych oraz w Europie w latach 90tych.

Tekst został przygotowany przez historyka muzyki dr. Ronana Lyncha, a przedstawione na wystawie prace graficzne są autorstwa jamajskiego artysty Michaela Thompsona (Freestylee) oraz brytyjskiego undergroundowego twórcy MauMau. Wystawa jest w języku polskim i angielskim. Autorem polskiego tłumaczenia jest Bartosz Wójcik.

The Reggae Movement Exhibition (www.thereggaemovement.com) podróżuje po Europie od września 2011 roku; dotychczas była prezentowana w Berlinie, Dublinie, Amsterdamie, Brugii, Warszawie i Oslo.

W Lublinie wystawa jest prezentowana dzięki magazynowi Irie Up (irieup.com), Bibliotece Brytyjskiej UMCS (librarynet.pl/lublin), Fundacji Kaisera Söze (kaisersoze.pl) oraz kolektywowi Roots Defender (rootsdefender.pl).

Godziny otwarcia wystawy:

17 kwietnia (wtorek): 19.00 otwarcie wystawy
18-19 kwietnia (środa-czwartek): 10.00-21.00
20 kwietnia (piątek): 10.00-18.00

Wieczory:

17 kwietnia (wtorek)
19.00-21.00 otwarcie wystawy

18 kwietnia (środa)
19.00 pokaz filmu Bad Friday (2011), reż. Deborah A. Thomas i John L. Jackson, Jr.
www.badfridaythemovie.com

19 kwietnia (czwartek)
19.00 Rozmowa z kuratorem wystawy i redaktorem naczelnym magazynu Irie Up dr. Ronanem Lynchem.
Prowadzenie: Bartosz Wójcik
Po spotkaniu przewidziany jest set DJski w wykonaniu Andrzeja Kępskiego/Natty’ego B z kolektywu Roots Defender.

Organizatorzy pragną wyrazić podziękowanie Centrum Brytyjskiemu w Lublinie. Wystawa otrzymała ogromne wsparcie od biblioteki i jej pracowników.

 

Ponadto….

ROOTS EDUKACJA – afro-jamajska potańcówka w Lublinie!

Aby przybliżyć widzom jamajskie potańcówki sound systemowe, na zakończenie wystawy 20 kwietnia w zaprzyjaźnionym klubie Scena Opium (Langiewicza 10, Lublin) odbędzie się ROOTS EDUKACJA. O basowe, karaibskie i mocno taneczne dźwięki zadbają gospodarze Roots Defender (Lublin), KGS (Warszawa) oraz niezwykły wokalista i producent reggae/dub – JAH SEAL (Berlin).

JAH SEAL (Irieland Music; Irie Up):
www.one-drop.de
www.irielandmusic.net

Scena Opium, ul.Langiewicza 10, Lublin
20 kwietnia (piątek) 2012
godz.21.30