Warsztaty fotografii ulicznej z Tomaszem Kulbowskim

Zapraszamy na warsztaty fotografii ulicznej, które poprowadzi Tomasz Kulbowski w dniach 28-30 września w Lublinie.

Oto co sam piszę na temat wartsztatów:

„Będzie to kreatywne spotkanie, podczas którego podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat fotografii ulicznej, a także praktyczną wiedzą. Zajmuję się fotografią uliczną od około 5 lat. Od tego czasu rzadko wychodzę z domu bez aparatu. Wierzę w wartość autorskiej dokumentacji rzeczywistości i rozwijanie osobistej, kreatywnej percepcji. Fotografia jest dla mnie sposobem kontemplacji rzeczywistości i cennym źródłem informacji o niej. Podczas warsztatów chciałbym opowiedzieć Wam o moim procesie twórczym i rozumieniu fotografii ulicznej, a także aspekcie praktycznym.

Zależy mi na bliskim kontakcie z uczestnikami, dlatego warsztaty odbędą się w małej grupie (5-6 osób). Spotkamy się w gościnnych wnętrzach udostępnionych przez Twist-off Studio, w samym sercu lubelskiej starówki. Do dyspozycji będzie WiFi, laptop, projektor, oraz bufecik złożony z lokalnych rarytasów.

Warsztaty są podzielone na część teoretyczną (piątek i niedziela) oraz praktyczną (sobotni plener). Poniżej ramowy plan:

// Piątek 28 września, godz. 18-21 //
Pierwszego dnia opowiem o moim podejściu do fotografii ulicznej oraz jaka są jej historia, ramy i popularne definicje, a także mity i niejasności z nią. Zaprezentuję i omówię fotografie moich mistrzów (mniej) oraz moje własne (więcej). Opowiem dokładnie o moich metodach pracy, podejściu do ludzi, spojrzeniu na przestrzeń miejską, roli instynktu i przypadku. Przedstawię też techniki i omówię praktyczne aspekty fotografii ulicznej, przygotowując Was do plenerowej soboty.

// Sobota, 29 września, godz. 12-18 //
Ten dzień spędzimy w plenerze, ale nie będzie to typowy „photo-walk”. Po praktycznym wprowadzeniu i oprowadzeniu Was po moim „streetowym” Lublinie, przez resztę dnia będziecie pracować samodzielnie. W tym czasie oczywiście pozostanę do Waszej dyspozycji w studio – będziecie mogli tam zajrzeć w każdej chwili, pogadać, zgrać zdjęcia, napić się dobrej kawy lub herbaty. Ten dzień jest kluczowy – Wasze fotografie i doświadczenia z tego dnia będą podstawą do dalszej wspólnej pracy w niedzielę.

// Niedziela, 30 września, godz. 12-18 //
Omówienie fotografii zrobionych poprzedniego dnia oraz Waszych streetowych doświadczeń, problemów, spostrzeżeń. Spróbujemy też dokonać trudnej sztuki foto edycji Waszych materiałów, zastanowimy się nad narracją w fotografii ulicznej i jej kontrolowaniem. Porozmawiamy o tworzeniu projektów i co z nimi robić (wystawy, self-publishing, magazyny tradycyjne oraz online, itp).

Godziny nie są elastyczne i nasze spotkania mogą trwać dłużej. Zapewne będą 🙂

Każdy z uczestników otrzyma ode mnie z tygodniowym wyprzedzeniem zestaw materiałów i instrukcji, które pomogą przygotować się do Warsztatów, a także szczegółowy program i harmonogram oraz mapkę dojazdu do studia. Na miejscu każdy otrzyma też specjalną mapkę centrum Lublina, która będzie przydatna podczas sobotniego pleneru. Osobom spoza Lublina mogę poradzić w kwestii niedrogiego noclegu. Po zakończeniu warsztatów pozostanę do Waszej dyspozycji i chętnie odpowiem na późniejsze pytania poprzez specjalnie stworzoną grupę dyskusyjną dostępną tylko dla uczestników.

Nie ma wymagań technicznych uczestnictwa w warsztatach, ale jeśli chcesz w sobotę pracować z aparatem analogowym, musisz zatroszczyć się o wywołanie filmu i skan/odbitki we własnym zakresie. Nie wymagam też określonego poziomu zaawansowania, ale bardzo ważne jest, aby uczestnicy byli w stanie sprawnie posługiwać się swoim aparatem i mieli już na koncie choćby przelotne spotkania z fotografią uliczną. W tym celu proszę każdą zainteresowaną udziałem osobę o przesłanie zestawu swoich 5-10 fotografii z tego gatunku. Nie jest to warunkiem zakwalifikowania się, ale pomoże mi wstępnie ustalić Wasze zainteresowania i poziom zaawansowania całej grupy.

Ponadto proszę o przesłanie podstawowych informacji o sobie:

– imię i nazwisko
– wiek
– numer telefonu
– adres www portfolio (jeśli jest, lub wspomniane wyżej 5-10 zdjęć).

Całościowy koszt warsztatów to 150zł od osoby (płatne do 14 września).

W razie pytań pozostaję do dyspozycji. Adres kontaktowy: warsztaty@kulbowski.com

Zapraszam!”

www.kulbowski.com
www.flickr.com/klbw
www.facebook.com/KulbowskiPhotography

PARTNERZY WARSZTATÓW:

Studio Twist-Offhttp://www.facebook.com/Twistoffstudio
Fundacja Kaisera Söze – www.kaisersoze.pl