COMEYAH na majówkę

Fundacja Kaisera Söze poleca

Koncert: COMEYAH
Przed i po koncercie: Roots Defender

4 maja (piątek) 2012, godz. 21:30
Scena Opium, ul. Langiewicza 10, Lublin

COMEYAH: rzeczownik, nazwa bardzo własna; synonimy: jamajskie reggae, taneczny puls, przestrzenny dub, zjawiskowe koncerty.

Dawno nie grali w Lublinie, a niedawno nagrali debiutancką płytę „Na Wschód”, którą zupełnie przedpremierowo i całkowicie na żywo zaprezentują już w długi, majowy weekend. Premiera płyty niebawem, a koncert wcześniej bo tuż tuż. I całkiem blisko bo po sąsiedzku, w samym centrum miasteczka akademickiego – w zaprzyjaźnionym klubie Scena Opium.

Taneczną atmosferę przed i po koncercie w iście sound systemowym stylu podgrzewać będzie kolektyw Roots Defender, promotorzy brzmień afrokaraibskich, fani ComeYah oraz jednocześnie rówieśnicy lubelsko-świdnickiego zespołu (rok powstania 2008).

COMEYAH

Zespół pełnymi garściami czerpie z bogactwa kultury basu, ale główną inspiracją, punktem wyjścia i fundamentem, na którym bazuje jest ponadczasowe i hipnotyzujące brzmienie roots reggae. Nie oznacza to jednak, że formacja stroni od wycieczek stylistycznych w inne rejony muzyczne. Wręcz przeciwnie! ComeYah w swoich poszukiwaniach idealnego pulsu miesza gatunki i style poczynając od ska i rocksteady przez raggamuffin i dancehall, aż po jungle, a nawet r’n’b! Od samego początku stara się też, aby wibracja nie tylko kołysała, ale była przy tym okraszona szczerym i głębokim przekazem, ubranym w proste słowa. Wśród pozostałych składników pełnego magicznej mocy muzycznego wywaru, wyczuć można i słowiańską wrażliwość i smak przestrzeni typowej dla sztuki dubu.

Grupa ma na swoim koncie demo 100% LIVE! (2009), 3 single: „Przewio do początku” (2010), „Wolny” (2011) i „Na Wschód” (2011) , wydane m.in. na kompilacjach: Rastastacja vol.3 i FreeColours – Wyjadacze i debiutanci. Oficjalny debiut płytowy w postaci pełnowymiarowego albumu „Na Wschód” nastąpi w maju 2012 r.

www.comeyah.pl

Roots Defender

Wybitny, jak mówią na mieście, sound system jamajski z siedzibą w Lublinie, założony przez entuzjastów winylowych brzmień, kultury basu i twórczości pionierów gatunku w rodzaju Lee Perry’ego, the Heptones, Burning Spear, czy też Big Youtha. Wsparci zdobyczami techniki oraz arsenałem płyt z wielu zakątków świata, bronią korzeni muzyki reggae, scalają i ocalają afrobeat oraz dubowe dźwięki przed zapomnieniem w trakcie cyklicznych imprez pod szyldem „RootsEdukacja”. Nie zapominają o współczesnym UK dubie, afropopie, jazzie i bluesie, choć – kierowani maksymą autorstwa Williego Dixona, według którego „bez korzeni nie ma owoców” – w czasie występów koncentrują się na jamajskich nagraniach z lat 60., 70. i pierwszej połowy lat 80. W czerwcu 2010 dwukrotnie wystąpili w Liverpoolu, gdzie m.in. supportowali legendę afrobrytyjskiej sceny djskiej Aba Shanti I.

www.rootsdefender.pl

Bilety:

10 PLN – przedsprzedaż: Opium Cafe (Langiewicza 16), Sklep muzyczny „Alt” (Wolska 11)
12 PLN – lista FB
1. kliknij „biorę udział” w wydarzeniu na FB
2. udostępnij wydarzenie na swoim wall’u
3. kupujesz bilet za 12 pln 🙂
15 PLN – w dniu koncertu (na bramce w klubie Scena Opium)