Miasto Poezji 2010

Wydarzenie: Miasto Poezji – lubelskie spotkania poetyckie
Organizator: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Lublin
Data: 24-28 maja 2010
Link: www.miastopoezji.pl

Festiwal „Miasto Poezji – lubelskie spotkania poetyckie” powstał w Lublinie w 2008 roku, aby realizować różnorodne działania społeczno-artystyczne popularyzujące poezję. Każdego roku spotkania z poezją odbywają się zarówno w przestrzeni prywatnej (Mieszkania Poezji), jak i w przestrzeni publicznej w postaci działań na pograniczu teatru ulicznego, happeningu, sztuk wizualnych (radio, przenośna drukarnia, szafa grająca, trolejbus). W 2010 roku organizatorzy chcieli wzbogacić program o wydarzenia muzyczne oscylujące wokół „słowa”. Kaiser Soze pospieszył z pomocą  i zaserwował uczestnikom festiwalu dużą dawkę muzyki. Oprócz cyklu koncertów, z inicjatywy fundacji obyło się również kilka spotkań poetyckich.

Oto co zainicjowaliśmy:

KONCERTY

• Ballady i Romanse (Warszawa), www.myspace.com/balladyiromanse
• Kawałek Kulki (Gorzów Wielkopolski), www.kawalekkulki.pl
• Pustki (Warszawa), www.pustki.pl

SPOTKANIA

•  Roots Defender Sound Kolektyw: wykład i prezentacja afrokaraibskiej dub poetry / warsztaty / impreza dj’ska
Wykład i prezentacja – Bartosz Wójcik (doktorant UMCS)
Warsztaty i impreza – Roots Defender Sound Kolektyw (Lublin)

•  SOLISTKI: spotkanie z autorkami i redaktorkami Marią Cyranowicz, Anetą Kamińską, Justyną Radczyńską oraz wydawczynią Beatą Gulą i dyskusja wokół antologii wierszy “Solistki. Antologia poezji kobiet (1989-2009)”. Promocja książki.
Prowadzenie – dr Tomasz Kitliński (UMCS)

•  ROCZNIK SIEDEMDZIESIĄTY O LATACH OSIEMDZIESIĄTYCH: wokół książek poetyckich  „Commodore 64” (2005) i „Elegia Dla Iana Curtisa” (2010). Spotkanie autorskie z Arturem Nowaczewskim.
Prowadzenie – Bartosz Wójcik (doktorant UMCS)

•  BUDDYSTA Z BIAŁEGOSTOKU: wokół książek “Adamowo” (2006), “Skraj” (2007) oraz akcji literackiej Poeci Dla Tybetu. Spotkanie autorskie z Dariuszem Adamowskim.
Prowadzenie – Bartosz Wójcik (doktorant UMCS)