DAKTARI w Lublinie

Fundacja Kaisera Söze prezentuje

DAKTARI

12 kwietnia (czwartek), godz.19:00
Czarny Tulipan, ul. Grodzka 1, Lublin
Bilet: 15zł

Olgierd Dokalski – trąbka
Mateusz Franczak – saksofon tenorowy
Robert Alabrudziński – perkusja
Maciej Szczepański – bas
Miron Grzegorkiewicz – gitara

O młodym warszawskim klezmersko-noiserockowym zespole Daktari robi się coraz głośniej. Na ostatniej edycji HEINEKEN OPEN’ER FESTIVAL wystąpili jako debiutanci bez wydanej płyty i zagrali na WORLD STAGE – jednej z trzech głównych scen festiwalu. Taka sytuacja to ewenement – w ciągu ostatnich paru lat żaden młody zespół nie dostał takiej szansy. W październiku zespół Daktari został wybrany, by reprezentować polską muzykę folkową na największych targach world music na świecie: WOMEX EXPO 2011 w Kopenhadze (Dania). Na składance „Rootz from Polska” znalazł się ich utwór „Pollux”.

Daktari to prowadzona przez trębacza Olgierda Dokalskiego grupa improwizatorów. Ich muzyka to organiczna fuzja noise’owej energii z jazzowymi improwizacjami i folkowymi pieśniami. Całość ujęta jest w awangardową strukturę, zostawiającą muzykom dużo swobody. Wśród rozległych inspiracji zespołu można odnaleźć m. in. Mogwai, Sonic Youth, Gastr Del Sol, Andrew Hilla, Juliusa Hemphilla czy też Dona Cherry’ego.

Grupa powstała w 2010 r. w Warszawie. Po raz pierwszy dali znać o sobie warszawskiej publiczności organizując Avant Jam Sessions w klubie Grawitacja. Mają też na swoim koncie występy na festiwalach: Nowa Muzyka Żydowska 2011, Warsaw Summer Jazz Days, Tzadik Poznań Festiwal, Warszawa Singera, Heineken Opener oraz w finale festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja. W sierpniu 2011 nakładem wytwórni Multikulti ukazał się debiutancki album grupy pod tytułem „This is the last song I wrote about Jews. Vol 1.”. Płyta została nagrana „na żywo ale w studio” i zawiera wyłącznie własne kompozycje, odwołujące się do muzyki klezmerskiej. Zamiast odtwarzania dawnych dźwięków, zespół tworzy swoją autorską wizję tej muzyki. Premiera płyty miała miejsce na Tzadik Poznań Festival, na którym prezentowane są najciekawsze zjawiska nowej muzyki żydowskiej.

 

Olgierd Dokalski
Trębacz i cybernetyk, urodzony w Warszawie. Samouk, na trąbce zaczął grad w wieku dziewiętnastu lat. Stypendysta niemieckiego programu Culturia (wspieranego przez Konrad Adenauer Stiftung). Obecnie prowadzi zespół Daktari, współprowadzi antropologiczno-muzyczny projekt Altona oraz współtworzy trio kIRk.

Mateusz Franczak
Multiinstrumentalista (instrumenty klawiszowe, saksofon, gitara), improwizator, z wykształcenia kulturoznawca. Zaczynał od grania na gitarze w grupach punk rockowych, ale ostatecznie jego głównym instrumentem został saksofon. Odnajduje inspiracje w najróżniejszych gatunkach muzycznych. Oprócz Daktari współtworzy zespół 22pm.

Robert Alabrudziński
Perkusista, improwizator. Przez wiele lat współtworzył awangardowo-instrumentalne trio Strange Brew. Udzielał się w wielu projektach – głównie w kręgach muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Uczęszczał do Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. K. Komedy w klasie Bogdana Kulika (Marek&Vacek, Old Timers, Swing Workshop).

Maciej Szczepański
Doświadczony basista i czujny improwizator, poszukiwacz nowych inspiracji, które czerpie głównie ze spotkao z innymi muzykami. Udzielał się w wielu projektach alternatywnych (m.in. zespół Plazmatikon), hip hopowych (wystąpił gościnnie na płytach zespołów Hemp Gru i HiFi Banda), klezmerskich i improwizatorskich. Występował m.in. z Mazzollem, Andrzejem Przybielskim, Tomaszem Dąbrowskim, Frankiem Londonem i Paulem Brody. Oprócz Daktari związany z grupami Plazmatikon i Sonic Logic.

Miron Grzegorkiewicz
Urodzony w 1987 roku w Warszawie, student Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej, gitarzysta, improwizator swobodny, sound designer, grafik. Związany z grupami How How (Bumpy EP, Flickers – Antena Krzyku 2011), Daktari (This is the last song I wrote about Jews. Vol.1 – Multikulti Project 2011), PTKCSS (My Shit in your Coffee).

www.myspace.com/daktaripl
www.daktaripl.bandcamp.com
www.facebook.com/daktaripl