Bombardowanie Pępka Świata

Przygotowujemy wydawnictwo muzyczne poświęcone historii Lublina, które ukaże się w październiku tego roku pod tytułem Pępek świata. Artyści zaproszeni do udziału w projekcie stworzyli utwory muzyczne inspirowane wybranymi przez nich wydarzeniami. Aż dwie zilustrowane muzycznie historie wydarzyły się podczas bombardowania Lublina 9 września 1939 r. Z tego powodu postanowiliśmy uczcić rocznicę tego tragicznego wydarzenia wspólnie z Dom Słów i Centrum Badania Możliwości.

Zaprosiliśmy do Lublina Kamila Szuszkiewicza. Szuszkiewicz skomponował utwór poświęcony Janinie Reszce – fryzjerce, która zginęła od tej samej bomby, która zabiła Józefa Czechowicza.

Wystąpi również Maciej Połynko – autor utworu inspirowanego heroicznym czynem Jana Gilasa.

Towarzyszyć im będą Jacek Steinbrich i Maciej Pałka.

 

Bombardowanie Pępka Świata, 8 września 2017 r., Lublin

Program wydarzenia:
11:00 Szuszkiewicz/Steinbrich pod pomnikiem Czechowicza
19:00 Maciej Połynko w Domu Słów
20:00 Szuszkiewicz/Połynko/Steinbrich/Pałka w Domu Słów

Kamil Szuszkiewicz – kompozytor i trębacz związany z jazzem i improwizacją. Członek zespołów Zebry a Mit, Profesjonalizm oraz orkiestr Trifonidisa i Warsaw Improvisers Orchestra. Ma na koncie dwa albumy autorskie („Istina” i „Robot Czarek”) i wiele grupowych.

Maciej Połynko – artysta audiowizualny. Tworzy instalacje interaktywne, zajmuje się muzyką elektroakustyczną, improwizowaną i field recordingiem oraz realizuje oprawy wizualne i dźwiękowe na potrzeby spektakli teatralnych. Współpracuje m.in z Teatr Maat Projekt, współtworzy duet Bob van Beton i Tadeusz Cieślak Trio. Współzałożyciel Centrum Badania Możliwości.

Jacek Steinbrich – lubelski kontrabasista i gitarzysta inspirujący się punkiem, bluesem, minimalizmem, jazzem, free jazzem, muzyką współczesną i klasyczną. Jacek współpracuje z różnymi grupami, m.in. polsko-irlandzką free jazzową Re.mus, surf-psychodeliczną Braces Are Beautiful, a także kolektywem Cząstki Elementarne i kwartetem Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich. Wiosną 2017 roku powołał do życia zespół TeChytrze.

Maciej Pałka – artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Wyznawca etosu DIY. Weteran kserowanych zinów epoki kleju i nożyczek. Trębacz związany z lubelską sceną NO-WAY grający w zespołach: Betanjehu, Songs From The Womb i SFTW/Hubbub. Współzałożyciel Centrum Badania Możliwości.

Organizatorzy:
Fundacja Kaisera Söze
Dom Słów
Centrum Badania Możliwości

Wydawnictwo muzyczne Pępek świata powstaje dzięki wsparciu Miasto Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.